
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 nF |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 7.2 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| Number of Pins | 2 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
